
Raport NIK: Sądy działają coraz gorzej
Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę polskie sądy. W raporcie zatytułowanym: "Realizacja projektów informatycznych mających na celu usprawnienie wymiaru sprawiedliwości" stwierdziła, że w latach 2016 ‒ 2019 znacząco pogorszyły się kluczowe wskaźniki sprawności postępowań sądowych.
NIK informuje, że nie ma dowodu, że projekty informatyczne, które miały poprawić funkcjonowanie sądów, rzeczywiście do tego doprowadziły.
Co więcej, średni czas postępowań w sądach wydłużył się, a proces losowania spraw nie jest przejrzysty - wynika z wniosków raportu.
Najgorzej jest w sądach gospodarczych. Średni czas rozpatrywania postępowań wzrósł z 2,3 miesiąca w 2015 roku do 3,8 miesięcy na koniec I półrocza 2019 roku.
Średni czas trwania postępowania w sprawach cywilnych, pracy, rodzinnych i ubezpieczeń społecznych (z wyłączeniem wieczystoksięgowych i rejestrowych) wzrósł z 2,2 miesiąca w 2015 roku do 2,9 na koniec I półrocza 2019 roku.
Z kolei w przypadku spraw karnych wskaźnik ten wzrósł w analogicznym okresie z 2,9 do 3 miesięcy – wynika z raportu NIK.
Ponadto, jak możemy przeczytać w dokumencie NIK: "Zasadnicze cele trzech z czterech zbadanych przez NIK projektów informatycznych wspierających wymiar sprawiedliwości (Elektroniczne Potwierdzenie Odbioru – EPO, Elektroniczne Postępowanie Upominawcze – EPU, E-protokół) zostały osiągnięte".
"Do końca kontroli występowały jednak problemy z wdrażaniem Systemu Losowego Przydziału Spraw (SLPS). Wynikało to z nierzetelnego przygotowania i realizacji tego przedsięwzięcia".
"Jednocześnie, w przypadku wszystkich czterech projektów, Minister Sprawiedliwości nie potrafił wskazać, w jakim stopniu wpłynęły one na poprawę funkcjonowania sądownictwa, ponieważ w ministerstwie, którym kierował, nie prowadzono w tym zakresie niezbędnych analiz" – poinformowali urzędnicy.
Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:
- Co grozi za zakłócanie ciszy nocnej i kiedy ona obowiązuje? Okazuje się, że nadmierne hałasowanie zabronione jest także w dzień
- Ulga na pierwsze dziecko nie dla wszystkich. Ważne informacje dla rodziców
- Nowe fotoradary w 18 miastach Polski. Będą monitorować najniebezpieczniejsze skrzyżowania. Wiemy, gdzie staną
