internet
Obraz 377053 z Pixabay
Konrad Bińczyk - 11 Stycznia 2021

Sąd i prokuratura zareaguje na szkodliwe treści w internecie? Pojawił się projekt ustawy

Na stronie Sejmu pojawił się projekt zmiany ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy mają dać większe uprawnienia sądom i prokuraturze w kontekście blokowania dostępu do szkodliwych treści w internecie.

Jak wynika z opublikowanego 8 stycznia projektu, sąd lub prokurator mógłby między innymi nie tylko nakazać zabezpieczenie, ale i żądać wprowadzenia blokady dostępu oraz usunięcia szkodliwych treści udostępnianych w internecie – informuje portal dobreprogramy.pl.

Grupie posłów pod przewodnictwem posła wnioskodawcy Piotra Saka z Solidarnej Polski chodzi o stworzenie takich przepisów, które umożliwiłyby skuteczne reagowanie na rozpowszechnianie szkodliwych treści w sieci.

Mowa tu między innymi o materiałach:

- o charakterze terrorystycznym,

- związanych z narkomanią,

- dotyczących pedofilii,

- dotyczących pornografii z udziałem nieletnich.

Nie będziesz już mógł odmówić przyjęcia mandatu? Pojawił się kontrowersyjny projekt ustawyNie będziesz już mógł odmówić przyjęcia mandatu? Pojawił się kontrowersyjny projekt ustawyCzytaj dalej

Na nakaz o blokadzie lub usunięciu szkodliwych treści wydany przez sąd lub prokuraturę musiałyby zareagować: urzędy, instytucje i podmioty prowadzące działalność telekomunikacyjną lub świadczące usługi drogą elektroniczną oraz dostawcy usług cyfrowych – informuje portal dobreprogramy.pl.

Warto zaznaczyć, że wydanie nakazu w myśl noweli nie byłoby obligatoryjne, a stanowiłoby jedynie opcję.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News