sąd
Obraz Carrie Z z Pixabay
Konrad Bińczyk - 21 Stycznia 2021

Sądy uchylają kary nałożone przez sanepid za łamanie obostrzeń

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie masowo uchyla kary sanepidu za naruszanie obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 - informuje portal OKO.press. Anulowane są grzywny za poruszanie się bez maseczki, naruszenie zasad kwarantanny i za złamanie zakazu przemieszczania się.

Wojewódzkie Sądy Administracyjne pochylają się nad skargami obywateli składanymi na kary sanepidu za łamanie zakazów związanych z epidemią koronawirusa. W sprawach zapadły już pierwsze orzeczenia.

"Te orzeczenia są ważne, bo kary sanepidu są dotkliwe i wynoszą nawet 30 tys. zł" - przypomina OKO.press i dodaje, że sądy administracyjne uznają kary za bezprawne i je uchylają lub unieważniają, ponieważ kary za łamanie zakazów epidemiologicznych zostały wprowadzone w rozporządzeniu, a nie w ustawie.

Za zgon po szczepieniu przeciwko COVID-19 bez odszkodowania. Część ekspertów przyznaje, że projekt ustawy jest niedopracowanyZa zgon po szczepieniu przeciwko COVID-19 bez odszkodowania. Część ekspertów przyznaje, że projekt ustawy jest niedopracowanyCzytaj dalej

Do WSA w Warszawie miało trafić 100 skarg na decyzję mazowieckiego sanepidu (od obywateli i Rzecznika Praw Obywatelskich).

"Pierwsze skargi sąd rozpoznał 12 stycznia 2021 roku i od razu unieważnił 4 decyzje sanepidu. Chodzi o trzy kary po 10 tys. zł za naruszenie zakazu przemieszczania się i jedną karę 5 tys. zł za naruszenie obowiązku zasłaniania twarzy. Sąd jednocześnie umorzył postępowanie administracyjne, co oznacza, że po uprawomocnieniu się wyroku (sanepid może jeszcze odwołać się do Naczelnego Sądu Administracyjnego) sprawa będzie zakończona. W kolejnych dwóch sprawach sąd uchylił decyzje o nałożeniu kar po 5 tys. zł i 20 tys. zł za naruszenie obowiązku kwarantanny. Te sprawy mają wrócić do ponownego rozpoznania przez sanepid" – czytamy na portalu.

13 stycznia warszawski sąd unieważnił osiem decyzji sanepidu i unieważnił postępowanie administracyjne w tych sprawach, a 14 stycznia następne sześć.

Chodziło także o kary za naruszenie obowiązku zasłaniania ust i nosa, naruszenie obowiązku kwarantanny i naruszenie zakazu przemieszczenia się.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News