pojemniki na śmieci
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Konrad Bińczyk - 1 Stycznia 2021

Nowy pomysł na rozliczanie mieszkańców bloków z segregacji śmieci. Opublikowano projekt nowelizacji

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało 31 grudnia projekt zmian w tak zwanej ustawie śmieciowej. Szczególną uwagę należy zwrócić na rozwiązanie umożliwiające indywidualne rozliczanie mieszkańców bloków z segregacji śmieci.

Oprócz możliwość indywidualnego rozliczania mieszkańców bloków z segregacji, w projekcie pojawił się m.in. pomysł podniesienia maksymalnej opłaty za odpady z nieruchomości niezamieszkałych oraz podwyższenia kar za zaśmiecanie.

To druga, szersza nowela ustawy zapowiedziana przez resort klimatu i środowiska.

Ministerstwo tłumaczy, że ma ona wesprzeć samorządy w obniżeniu kosztów prowadzonej gospodarki odpadami. Chodzi m.in. o umożliwienie gminom stworzenia bardziej elastycznego systemu odbioru odpadów, a także podniesienie maksymalnych opłat za śmieci z nieruchomości niezamieszkałych, czyli np. sklepów.

System indywidualnego rozliczania lokatorów z segregacji śmieci nie będzie jednak obligatoryjny dla gmin.

Nowe podatki, opłaty i zmiany w prawie. Co czeka nas w 2021 roku?Nowe podatki, opłaty i zmiany w prawie. Co czeka nas w 2021 roku?Czytaj dalej

"Dodanie przepisu ma na celu umożliwienie gminie odejścia od odpowiedzialności zbiorowej w szczególności w zabudowie wielolokalowej poprzez wprowadzenie rozliczania z obowiązku selektywnego zbierania odpadów mieszkańców wytwarzających odpady w poszczególnych lokalach" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

W projekcie mowa jest o lokalach własnościowych i spółdzielczych. Rada gminy będzie mogła przyjąć odpowiednią uchwałę w sprawie składania deklaracji śmieciowych – informuje bankier.pl.

Przepisy podwyższają także maksymalną stawkę opłaty dla nieruchomości nie zamieszkałych z 18 zł do ok 23 zł za 120 litrowy worek śmieci.

Wzrosnąć ma także kara za zaśmiecanie miejsc publicznych do maksymalnie 5000 zł oraz za porzucanie odpadów niebezpiecznych w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

Za taki czyn będzie można trafić do więzienia nawet na 8 lat.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News