Siedziba TVP
Obraz Gregorius71 z Pixabay
Konrad Bińczyk - 30 Grudnia 2020

"Sylwester Marzeń" TVP legalny mimo obostrzeń? Ogromne kontrowersje wokół imprezy

W związku z panującą epidemią oraz nowymi obostrzeniami wprowadzonymi przez rządowe rozporządzenie, z tradycyjnych koncertów plenerowych na sylwestra zrezygnowały stacje Polsat i TVN. Z kolei jak zauważył Łukasz Warzecha, "Sylwester Marzeń" TVP będzie mógł zostać zorganizowany bez przeszkód. Podstawa prawna? To samo rządowe rozporządzenie, które wprowadziło tak zwaną kwarantannę narodową.

21 grudnia w Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie wydane przez Radę Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Nałożyło ono szereg zakazów, które obowiązują od 28 grudnia do 17 stycznia, m.in. ten o zakazie nocowania w hotelach. Wyjątek mieli stanowić medycy, żołnierze, dyplomaci, kierowcy zawodowi i pracownicy kolejowi.

Co ciekawe, w niedzielę 27 grudnia pojawiło się nowe rozporządzenie, które wprowadziło zmiany w tym wcześniejszym. Do grup zawodowych, które mogą korzystać z baz noclegowych dodano m.in. dziennikarzy radiowych i telewizyjnych.

Zauważył to dziennikarz Łukasz Warzecha, który 28 grudnia na swoim Twitterze napisał, że nowy przepis umożliwia TVP w pełni legalne zorganizowanie "Sylwestra Marzeń": "Bardziej chamskiego zabiegu jak wyłączenie w najnowszym rozporządzeniu pisane specjalnie na potrzeby TVP i sylwestra w Ostródzie dawno nie widziałem. Poziom arogancji tej władzy przebija naprawdę wszystko. Postkomuchy i Platforma mogą buty czyścić" - zatweetował dziennikarz.

Dalsza część artykułu poniżej.

Czy policja może wejść do naszego domu podczas sylwestra? Prawnik wyjaśniaCzy policja może wejść do naszego domu podczas sylwestra? Prawnik wyjaśniaCzytaj dalej

Chodzi o ten zapis rozporządzenia, w którym stwierdzono, że zakaż korzystania z hoteli nie dotyczy "osób bezpośrednio zaangażowanych w przygotowanie treści wykorzystywanych przez nadawców posiadających koncesję, o której mowa w art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz.U. z 2020 r. poz. 805), w związku z wykonywaniem zadań zawodowych lub działalności gospodarczej związanej z przygotowaniem treści wykorzystywanych przez tych nadawców".

Nowe przepisy biorą zatem pod uwagę wyłącznie dziennikarzy telewizyjnych i radiowych, bo to te media posiadają koncesje.

Portal Press.pl poprosił o komentarz do zaistniałej sytuacji innych dziennikarzy. "W tym czasie nikt inny nie planuje sylwestrowych koncertów plenerowych. To jest tzw. lex specialis, które zapewne odnosi się wyłącznie do planów programowych TVP i prezesa Jacka Kurskiego" - powiedział portalowi Bogusław Chrabota, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" i prezes Izby Wydawców Prasy.

Z kolei wicenaczelny Onetu Andrzej Stankiewicz dodawał: "Rząd stworzył takie zapisy, które zdejmują z Kurskiego wszystkie zakazy. To jest typowe działanie tej władzy, czyli pisanie przepisów prawa pod ludzi albo sytuacje".

Zwolnienie jednak NIE OBEJMUJE pracowników TVP?

Na Twitterze rozgorzała dyskusja. Patryk Słowik z "Dziennika Gazety Prawnej" zauważył, że "Pracownicy TVP nie mają prawa nocować w hotelach np. przy przygotowywaniu imprezy sylwestrowej, bo TVP nie ma koncesji na telewizję naziemną".

"Wczoraj długo to analizowałem. Według mnie TVP nie musi występować o koncesję, ale ma ją z mocy ustawy "z automatu" – napisał z kolei Klaudiusz Slezak z Radia Nowy Świat.

"Też się nad tym zastanawiam, ale szukam podstawy prawnej. I jej nie znajduję" - odpowiedział mu Słowik.

"Pisałem dziś, pokazując ten fragment rozporządzenia z dziś, że został napisany specjalnie pod TVP. Słusznie zwrócono mi jednak uwagę, że media publiczne są w tym artykule Ustawy o RiTV zwolnione z posiadania koncesji. Ale to znaczy, że jest jeszcze śmieszniej, bo po pierwsze - oznacza to, że zwolnienie NIE OBEJMUJE pracowników TVP (ani żadne inne, zawarte w rozporządzeniu), więc ewentualny nocleg będzie złamaniem rozporządzenia; po drugie - zwolniono dziennikarzy radia i TV, ale już nie portali czy gazet. Absurd goni absurd" – wyjaśnił Łukasz Warzecha.

Według informacji jakie podaje TVP2, "Sylwester marzeń z Dwójką 2020" rozpocznie się o godz. 19:55 i potrwa do 0:15.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News