
"Sylwester Marzeń" TVP legalny mimo obostrzeń? Ogromne kontrowersje wokół imprezy
W związku z panującą epidemią oraz nowymi obostrzeniami wprowadzonymi przez rządowe rozporządzenie, z tradycyjnych koncertów plenerowych na sylwestra zrezygnowały stacje Polsat i TVN. Z kolei jak zauważył Łukasz Warzecha, "Sylwester Marzeń" TVP będzie mógł zostać zorganizowany bez przeszkód. Podstawa prawna? To samo rządowe rozporządzenie, które wprowadziło tak zwaną kwarantannę narodową.
21 grudnia w Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie wydane przez Radę Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Nałożyło ono szereg zakazów, które obowiązują od 28 grudnia do 17 stycznia, m.in. ten o zakazie nocowania w hotelach. Wyjątek mieli stanowić medycy, żołnierze, dyplomaci, kierowcy zawodowi i pracownicy kolejowi.
Co ciekawe, w niedzielę 27 grudnia pojawiło się nowe rozporządzenie, które wprowadziło zmiany w tym wcześniejszym. Do grup zawodowych, które mogą korzystać z baz noclegowych dodano m.in. dziennikarzy radiowych i telewizyjnych.
Zauważył to dziennikarz Łukasz Warzecha, który 28 grudnia na swoim Twitterze napisał, że nowy przepis umożliwia TVP w pełni legalne zorganizowanie "Sylwestra Marzeń": "Bardziej chamskiego zabiegu jak wyłączenie w najnowszym rozporządzeniu pisane specjalnie na potrzeby TVP i sylwestra w Ostródzie dawno nie widziałem. Poziom arogancji tej władzy przebija naprawdę wszystko. Postkomuchy i Platforma mogą buty czyścić" - zatweetował dziennikarz.
Bardziej chamskiego zabiegu jak wyłączenie w najnowszym rozporządzeniu pisane specjalnie na potrzeby TVP i sylwestra w Ostródzie dawno nie widziałem.
— Łukasz Warzecha (@lkwarzecha) December 28, 2020
Poziom arogancji tej władzy przebija naprawdę wszystko. Postkomuchy i Platforma mogą buty czyścić. pic.twitter.com/LJ9EDLog3v
Dalsza część artykułu poniżej.
Chodzi o ten zapis rozporządzenia, w którym stwierdzono, że zakaż korzystania z hoteli nie dotyczy "osób bezpośrednio zaangażowanych w przygotowanie treści wykorzystywanych przez nadawców posiadających koncesję, o której mowa w art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz.U. z 2020 r. poz. 805), w związku z wykonywaniem zadań zawodowych lub działalności gospodarczej związanej z przygotowaniem treści wykorzystywanych przez tych nadawców".
Nowe przepisy biorą zatem pod uwagę wyłącznie dziennikarzy telewizyjnych i radiowych, bo to te media posiadają koncesje.
Portal Press.pl poprosił o komentarz do zaistniałej sytuacji innych dziennikarzy. "W tym czasie nikt inny nie planuje sylwestrowych koncertów plenerowych. To jest tzw. lex specialis, które zapewne odnosi się wyłącznie do planów programowych TVP i prezesa Jacka Kurskiego" - powiedział portalowi Bogusław Chrabota, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" i prezes Izby Wydawców Prasy.
Z kolei wicenaczelny Onetu Andrzej Stankiewicz dodawał: "Rząd stworzył takie zapisy, które zdejmują z Kurskiego wszystkie zakazy. To jest typowe działanie tej władzy, czyli pisanie przepisów prawa pod ludzi albo sytuacje".
Zwolnienie jednak NIE OBEJMUJE pracowników TVP?
Na Twitterze rozgorzała dyskusja. Patryk Słowik z "Dziennika Gazety Prawnej" zauważył, że "Pracownicy TVP nie mają prawa nocować w hotelach np. przy przygotowywaniu imprezy sylwestrowej, bo TVP nie ma koncesji na telewizję naziemną".
Redaktor Warzecha ma oczywiście rację. Rząd wyjątek noclegowy stworzył m. in. dla TVN i Polsatu, ale nie dla TVP. Pracownicy TVP nie mają prawa nocować w hotelach np. przy przygotowywaniu imprezy sylwestrowej, bo TVP nie ma koncesji na telewizję naziemną (poza TVP ABC). https://t.co/O4iicYorIb
— Patryk Słowik (@PatrykSlowik) December 29, 2020
"Wczoraj długo to analizowałem. Według mnie TVP nie musi występować o koncesję, ale ma ją z mocy ustawy "z automatu" – napisał z kolei Klaudiusz Slezak z Radia Nowy Świat.
Wczoraj długo to analizowałem. Według mnie TVP nie musi występować o koncesję, ale ma ją z mocy ustawy "z automatu". https://t.co/dUvSbrzJ8p
— Klaudiusz Slezak ????♂️ (@KlaudiuszSlezak) December 29, 2020
"Też się nad tym zastanawiam, ale szukam podstawy prawnej. I jej nie znajduję" - odpowiedział mu Słowik.
"Pisałem dziś, pokazując ten fragment rozporządzenia z dziś, że został napisany specjalnie pod TVP. Słusznie zwrócono mi jednak uwagę, że media publiczne są w tym artykule Ustawy o RiTV zwolnione z posiadania koncesji. Ale to znaczy, że jest jeszcze śmieszniej, bo po pierwsze - oznacza to, że zwolnienie NIE OBEJMUJE pracowników TVP (ani żadne inne, zawarte w rozporządzeniu), więc ewentualny nocleg będzie złamaniem rozporządzenia; po drugie - zwolniono dziennikarzy radia i TV, ale już nie portali czy gazet. Absurd goni absurd" – wyjaśnił Łukasz Warzecha.
Pisałem dziś, pokazując ten fragment rozporządzenia z dziś, że został napisany specjalnie pod TVP. Słusznie zwrócono mi jednak uwagę, że media publiczne są w tym artykule Ustawy o RiTV zwolnione z posiadania koncesji. Ale to znaczy, że jest jeszcze śmieszniej, bo... pic.twitter.com/Fqffkpv46p
— Łukasz Warzecha (@lkwarzecha) December 28, 2020
...po pierwsze - oznacza to, że zwolnienie NIE OBEJMUJE pracowników TVP (ani żadne inne, zawarte w rozporządzeniu), więc ewentualny nocleg będzie złamanie rozporządzenia; po drugie - zwolniono dziennikarzy radia i TV, ale już nie portali czy gazet.
— Łukasz Warzecha (@lkwarzecha) December 28, 2020
Absurd goni absurd.
Według informacji jakie podaje TVP2, "Sylwester marzeń z Dwójką 2020" rozpocznie się o godz. 19:55 i potrwa do 0:15.
Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:
