prawo
Obraz Gerd Altmann z Pixabay
Konrad Bińczyk - 12 Stycznia 2021

Czy pracodawca może zmusić pracownika do wykonania szczepienia przeciwko COVID-19? Prawnik wyjaśnia

Według zapowiedzi rządu, w piątek 15 stycznia ruszy proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19. Premier Mateusz Morawiecki na początku grudnia 2020 roku zapewniał, że szczepienia będą darmowe i dobrowolne. Mimo to, wiele osób zastanawia się, czy ich pracodawca może zmusić pracowników do wykonania szczepienia. Tę kwestię specjalnie dla Przewodnika Prawnego wyjaśnia radca prawny Mateusz Kończal* z kancelarii w Toruniu.

- Pracodawca nie może zmusić pracownika do zaszczepienia się przeciwko COVID-19. W polskim systemie prawnym, na moment udzielania tego komentarza, nie ma podstawy prawnej, która umożliwiałaby zmuszenie pracownika do dokonania szczepienia – tłumaczy mecenas Kończal.

Dodaje, że pracodawca może starać się zachęcać pracownika do wykonania szczepienia, ale takie działanie "nie może przybierać charakteru przymusu", a decyzja pracownika o odmowie nie może skutkować negatywnymi konsekwencjami np. zwolnieniem go z pracy.

- Zaznaczenia wymaga, że szczepienia przeciwko COVID-19 nie zostały objęte obowiązkiem szczepień zgodnie z ustawą z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2020 r. poz. 1845). Z informacji pojawiających się z „przestrzeni medialnej” wynika, że rządzący nie zamierzają wprowadzać obowiązku szczepień na COVID-19 (poprzez wprowadzenie ich do katalogu szczepień obowiązkowych). Oznacza to, że także pracodawca nie będzie miał instrumentów umożliwiających wymaganie od pracownika dokonania szczepienia – informuje Mateusz Kończal.

Wyjaśnia także wątpliwości w interpretowaniu art. 2221 § 1 kodeksu pracy, który brzmi: „W razie zatrudniania pracownika w warunkach narażenia na działanie szkodliwych czynników biologicznych pracodawca stosuje wszelkie dostępne środki eliminujące narażenie, a jeżeli jest to niemożliwe - ograniczające stopień tego narażenia, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki

- Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 11 grudnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki, koronawirus zespołu ostrej niewydolności oddechowej 2 (wirus SARS-CoV-2) został uznany w rozumieniu tego aktu za „szkodliwy czynnik biologiczny.

Dalsza część artykułu poniżej.

Nie będziesz już mógł odmówić przyjęcia mandatu? Pojawił się kontrowersyjny projekt ustawyNie będziesz już mógł odmówić przyjęcia mandatu? Pojawił się kontrowersyjny projekt ustawyCzytaj dalej

Okoliczność ta nie powoduje jednak możliwości po stronie pracodawcy zmuszenia pracownika do zaszczepienia – zaznacza radca prawny i dodaje, że pracodawca powinien wszelkimi dostępnymi środkami chronić zdrowie pracownika, jednak w katalogu dostępnych prawnie działań nie ma przymusowego skierowania go na szczepienie.

- Oznacza to, że pracownik - w przypadku braku woli zaszczepienia się - nie będzie mógł ponieść odpowiedzialności porządkowej, a także nie będzie to zachowanie mogło stanowić uzasadnionej przyczyny rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia (tzw. dyscyplinarnego zwolnienia) – konkluduje mecenas Kończal zaznaczając, że nie można jednak wykluczyć, że rządzący przystąpią do zmian legislacyjnych, które przekształcą obecnie obowiązujący stan prawny.

*Kancelaria Radcy Prawnego Mateusz Kończal w Toruniu świadczy pomoc prawną na rzecz klientów we wszystkich sprawach życia codziennego.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News