szpital
TOMASZ RADZIK/AGENCJA SE/East News
Konrad Bińczyk - 20 Stycznia 2021

Za zgon po szczepieniu przeciwko COVID-19 bez odszkodowania. Część ekspertów przyznaje, że projekt ustawy jest niedopracowany

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad projektem ustawy gwarantującej rekompensaty za ewentualne powikłania po szczepionce przeciw COVID-19. Maksymalna kwota rekompensaty ma wynieść nawet 100 tys. złotych. Jednak część ekspertów w rozmowie z "Rzeczpospolitą" nie rozumie, dlaczego działania niepożądane wymienione w projekcie ustawy nie uwzględniają zgonu.

Ministerstwo Zdrowia chce, żeby projektowana ustawa weszła w życie 1 maja 2021 roku.

Rekompensata będzie przysługiwać jeśli po otrzymaniu szczepionki u pacjenta dojdzie na przykład do wstrząsu anafilaktycznego - nagłej zagrażającej życiu reakcji lub gdy pojawią się takie objawy, po których pacjent zostanie umieszczony w szpitalu.

Dolny limit świadczenia kompensacyjnego wyniesie 10 tys. zł w przypadku hospitalizacji wynoszącej od 14 do 30 dni, zaś górny 100 tys. zł w przypadku hospitalizacji trwającej powyżej 120 dni.

W przypadku wstrząsu anafilaktycznego, który będzie wymagał obserwacji lub hospitalizacji do 14 dni, pacjentowi zostanie wypłacone 3 tys. zł.

Co grozi za zakłócanie ciszy nocnej i kiedy ona obowiązuje? Okazuje się, że nadmierne hałasowanie zabronione jest także w dzieńCo grozi za zakłócanie ciszy nocnej i kiedy ona obowiązuje? Okazuje się, że nadmierne hałasowanie zabronione jest także w dzieńCzytaj dalej

Świadczenia będą wypłacane na drodze administracyjnej przez powołany do życia w ustawie Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych.

"Objęcie kompensatą tylko działań niepożądanych jest błędem, bo nie uwzględnia działań ultrarzadkich ani zdarzeń niepożądanych podczas podania szczepionki" - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" farmaceuta Jerzy Przystajko.

"Dziwi mnie też, że w ustawie nie ujęto zgonu, który przecież zdarza się po wstrząsie anafilaktycznym. Czy zmarłym ma przysługiwać świadczenie z tytułu hospitalizacji do czy powyżej 14 dni? W ustawie zabrakło informacji, że w razie najgorszego scenariusza prawo do rekompensaty będzie miała rodzina" - dodaje w gazecie.

"W praktyce z ciężkich znanych działań niepożądanych możemy mówić jedynie o ostrym obwodowym porażeniu nerwu twarzowego i wstrząsie anafilaktycznym. Odpowiedzialność za inne działania niepożądane jest wyłączona do czasu, gdy producent szczepionki dopisze je do listy, i ograniczona czasowo" – tłumaczy z kolei w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Jolanta Budzowska, radca prawny, pełnomocnik poszkodowanych przez błędy medyczne pacjentów.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News