przewóz osób
Obraz Pexels z Pixabay
Konrad Bińczyk - 30 Grudnia 2020

Czy w sylwestra pojedziemy taksówką lub Uberem? Jest deklaracja kierowców

Wielu z nas zastanawia się, czy mimo zakazu przemieszczania się, w sylwestrową noc będzie można zamówić taksówkę lub Ubera. Okazuje się, że kierowcy deklarują, że będą pracować normalnie – informuje "Gazeta Wyborcza".

Wokół wprowadzonego rządowym rozporządzeniem zakazu przemieszczania się od godz. 19:00 31 grudnia do godz. 6:00 1 stycznia narosło wiele kontrowersji.

Politycy informują, że zakaz będzie obowiązywał, i że za jego złamanie będzie można dostać mandat. Z drugiej strony, prawnicy kwestionują legalność tych przepisów.

Z kolei mieszkańcy zastanawiają się, co tak naprawdę wolno im jest robić w sylwestrową noc. Jedną z takich nurtujących kwestii jest pytanie o możliwość zamówienia taksówki lub Ubera po godz. 19:00 31 grudnia.

Jak donosi „Gazeta Wyborcza”, kierowcy deklarują, że w sylwestrową noc będą realizować przewozy pasażerów, także między godz. 19:00 a 6:00.

Dalsza część artykułu poniżej.

Czy policja może wejść do naszego domu podczas sylwestra? Prawnik wyjaśniaCzy policja może wejść do naszego domu podczas sylwestra? Prawnik wyjaśniaCzytaj dalej

"Taksówki będą jeździć całą noc, a także świadczyć usługi dowozu zakupów za dodatkową opłatą 30 zł na terenie Krakowa" – zaznacza w "GW" krakowska sieć Mega Taxi.

"W sylwestra przyjmujemy zamówienia na bieżąco, zarówno na przejazdy, jak i dowóz towaru" – dodaje w dzienniku Ele Taxi z Warszawy.

"Wszystko jest bardzo niepewne i może się zmienić, ale obecnie nie planujemy ograniczania dostępu do taksówek klientom, którzy będą ich potrzebowali. Taksówki będą się poruszać w noc sylwestrową, także między 19 a 6. Stanowią w myśl idei Poznania uzupełnienie transportu publicznego i są jego ważnym aspektem" – informuje gazetę Tomasz Gapczyński z M1 Taxi w Poznaniu.

Co więcej, na początku tygodnia Uber miał wysłać na telefony swoich klientów informację, że kierowcy tej firmy „jeżdżą w sylwestra” - podaje "Gazeta Wyborcza".

W komunikacie Uber dodawał jednak, aby „zamawiać przejazdy w dozwolonych przypadkach i podróżować bezpiecznie”.

Jak wskazuje dziennik, na ulice w sylwestrową noc mają wyjechać także kierowcy Bolta i Free Now.

Przypominamy. Rozporządzeniem z 21 grudnia wprowadzono czasowy zakaz przemieszczania się w sylwestrową noc. "Od dnia 31 grudnia 2020 r. od godz. 19.00 do dnia 1 stycznia 2021 r. do godz. 6.00 na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczanie się osób przebywających na tym obszarze jest możliwe wyłącznie w celu: 1) wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej; 2) zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego" – czytamy w rozporządzeniu.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News