Trybunał Konstytucyjny
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Konrad Bińczyk - 22 Stycznia 2021

Trybunał Konstytucyjny wyjaśnia, kiedy zostanie opublikowane uzasadnienie wyroku w sprawie aborcji

Trybunał Konstytucyjny w październiku 2020 roku wydał głośny wyrok w sprawie aborcji. Jednak na stronie internetowej sądu wciąż nie opublikowano jego uzasadnienia. TK tłumaczy, że dzieje się tak dlatego, że nie wszyscy sędziowie, którzy złożyli zdania odrębne, napisali uzasadnienie do decyzji.

Zgodnie z przepisami prawa regulującymi tryb postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, uzasadnienie wyroku podlega ogłoszeniu na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego łącznie z pisemnymi uzasadnieniami zgłoszonych zdań odrębnych - poinforowało Polską Agencję Prasową biuro prasowe TK.

"Pisemne uzasadnienia zdań odrębnych zgłoszonych do uzasadnienia wyroku z dnia 22 października 2020 r. do dzisiaj nie wpłynęły jeszcze od wszystkich sędziów, którzy takie zdania odrębne zgłosili" – dodano w odpowiedzi na pytania.

Posłowie pracują nad nowelizacją procedur w sprawach karnych. Zdaniem niektórych prawników projektowane przepisy mogą ograniczyć prawo do obronyPosłowie pracują nad nowelizacją procedur w sprawach karnych. Zdaniem niektórych prawników projektowane przepisy mogą ograniczyć prawo do obronyCzytaj dalej

Zdania odrębne w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego o aborcji złożyli sędziowie: prof. Leon Kieres oraz Piotr Pszczółkowski.

Na pojawienie się pisemnego uzasadnienia czeka rząd, aby ogłosić wyrok Trybunału w Dzienniku Ustaw.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki przewidywał, że publikacja orzeczenia może nastąpić w styczniu.

Orzeczenie TK, że przerwanie ciąży w przypadku podejrzenia choroby lub upośledzenia płodu jest niezgodne z konstytucją, wywołało duże protesty w całym kraju.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News