
PiS przygotowuje się do reformy Trybunału Stanu. Zaplanowane są już kolejne posiedzenia komisji sejmowej
Prawo i Sprawiedliwość ma przygotowywać się do reformy Trybunału Stanu. W tej sprawie zaplanowane są już kolejne posiedzenia sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej – informuje "Rzeczpospolita".
“PiS przygotowuje się do reformy sądu dla polityków. Tego samego, przed którym przywódców w partii rządzącej chce po wyborach postawić opozycja” – podaje na swoich łamach dziennik.
Na posiedzeniu sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej omówiono już opinie ekspertów na temat "kierunków zmian w regulacjach prawnych dotyczących odpowiedzialności konstytucyjnej".
Zaplanowano już kolejne posiedzenia komisji. Powód zmian? Celem jest "usprawnienie działania sądu dla polityków, który od upadku PRL w praktyce nie działa" – informuje "Rzeczpospolita".
Po 1989 roku tylko raz doszło do osądzenia polityków przez Trybunał Stanu. Na utratę praw wyborczych i zakazu zajmowania stanowisk kierowniczych na pięć lat skazano dwóch wysokich urzędników zamieszanych w tzw. aferę alkoholową.
Główne zadanie Trybunału Stanu polega na egzekwowaniu odpowiedzialności najwyższych organów i urzędników państwowych za naruszenie konstytucji lub ustawy w związku z zajmowanym stanowiskiem lub w zakresie swojego urzędowania. Odpowiedzialność konstytucyjną przed Trybunałem Stanu ponoszą:
- Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej,
- Prezes Rady Ministrów,
- Prezes Najwyższej Izby Kontroli,
- członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji,
- członkowie Rady Ministrów,
- Prezes Narodowego Banku Polskiego,
- osoby, którym Prezes Rady Ministrów powierzył kierowanie ministerstwem,
- Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych.
Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:
