Trybunał Stanu
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Konrad Bińczyk - 22 Grudnia 2020

PiS przygotowuje się do reformy Trybunału Stanu. Zaplanowane są już kolejne posiedzenia komisji sejmowej

Prawo i Sprawiedliwość ma przygotowywać się do reformy Trybunału Stanu. W tej sprawie zaplanowane są już kolejne posiedzenia sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej – informuje "Rzeczpospolita".

PiS przygotowuje się do reformy sądu dla polityków. Tego samego, przed którym przywódców w partii rządzącej chce po wyborach postawić opozycja” – podaje na swoich łamach dziennik.

Na posiedzeniu sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej omówiono już opinie ekspertów na temat "kierunków zmian w regulacjach prawnych dotyczących odpowiedzialności konstytucyjnej".

Zaplanowano już kolejne posiedzenia komisji. Powód zmian? Celem jest "usprawnienie działania sądu dla polityków, który od upadku PRL w praktyce nie działa" – informuje "Rzeczpospolita".

Po 1989 roku tylko raz doszło do osądzenia polityków przez Trybunał Stanu. Na utratę praw wyborczych i zakazu zajmowania stanowisk kierowniczych na pięć lat skazano dwóch wysokich urzędników zamieszanych w tzw. aferę alkoholową.

Marek Zuber: Wyjście z Unii Europejskiej absolutnie się nam nie opłacaMarek Zuber: Wyjście z Unii Europejskiej absolutnie się nam nie opłacaCzytaj dalej

Główne zadanie Trybunału Stanu polega na egzekwowaniu odpowiedzialności najwyższych organów i urzędników państwowych za naruszenie konstytucji lub ustawy w związku z zajmowanym stanowiskiem lub w zakresie swojego urzędowania. Odpowiedzialność konstytucyjną przed Trybunałem Stanu ponoszą:

  • Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej,
  • Prezes Rady Ministrów,
  • Prezes Najwyższej Izby Kontroli,
  • członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji,
  • członkowie Rady Ministrów,
  • Prezes Narodowego Banku Polskiego,
  • osoby, którym Prezes Rady Ministrów powierzył kierowanie ministerstwem,
  • Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News