abonament rtv
Obraz tookapic z Pixabay
Konrad Bińczyk - 22 Grudnia 2020

Dzięki abonamentowi RTV, Telewizja Polska dostanie w przyszłym roku setki milionów złotych

Już na początku nowego roku ma wejść w życie uchwała Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o podziale wpływów z abonamentu. TVP ma być głównym beneficjentem tej decyzji.

KRRiT szacuje, że przyszłoroczne wpływy z abonamentu wyniosą ok. 650 mln złotych. Nieco ponad połowę, czyli 330,13 mln złotych ma dostać Telewizja Polska.

Pozostała część ma zostać podzielona po równo między Polskie Radio i spółki radiofonii regionalnej – informuje portal money.pl.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji co roku prognozuje, jaki wpływ z abonamentu otrzymają spółki mediów publicznych.

KRRiT zaznacza, że ewentualna nadwyżka wpływów zostanie podzielona między mediami publicznymi w oparciu o wydatki, jakie spółki przeznaczyły na swoją działalność misyjną.

Marek Zuber: Wyjście z Unii Europejskiej absolutnie się nam nie opłacaMarek Zuber: Wyjście z Unii Europejskiej absolutnie się nam nie opłacaCzytaj dalej

Zgodnie z art.21 ust.1 ustawy o radiofonii i telewizji, publiczna radiofonia i telewizja realizuje misję publiczną, oferując na zasadach określonych w ww. ustawie, całemu społeczeństwu i poszczególnym jego częściom, zróżnicowane programy i inne usługi w zakresie informacji, publicystyki, kultury, rozrywki, edukacji i sportu, cechujące się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością oraz innowacyjnością, wysoką jakością i integralnością przekazu.

Uwaga! Od stycznia 2021 roku będzie obowiązywać nowa, wyższa opłata abonamentowa.

I tak za radio trzeba będzie zapłacić 7,50 zł zamiast 7 zł. Z kolei wysokość abonamentu za telewizję wzrosła z 22,70 do 24,50 zł.

W razie niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego, może czekać nas zapłacenie kary w wysokości stanowiącej 30-krotność miesięcznej opłaty abonamentowej

Ile dokładnie? Od 2021 roku - 735 złotych.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News