ZUS
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Konrad Bińczyk - 22 Grudnia 2020

Od stycznia zmiany w umowach o dzieło. ZUS chce mieć nad nimi większą kontrolę

Od pierwszego stycznia 2021 roku, od wszystkich pracodawców podpisujących umowy o dzieło z osobami nie będącymi ich pracownikami, będzie wymagane zarejestrowanie jej w ZUS. Powód? Urzędnicy chcą ocenić, czy taka umowa będzie podlegać oskładkowaniu.

Ustawa 31 marca 2020 r. w sprawie COVID-19 wprowadza od 1 stycznia 2021 roku obowiązek raportowania przez pracodawcę podpisanych umów o dzieło.

Zgłoszenie musi zostać wykonane w ciągu 7 dni od podpisania umowy i dotyczyć ma tych osób, którzy nie są pracownikami danego pracodawcy – informuje portal money.pl.

Obecnie do konsultacji trafił akt wykonawczy, czyli rozporządzenie ministra rodziny i polityki społecznej, dotyczący właśnie obowiązku rejestracji wyżej wymienionych umów o dzieło.

ZUS po zapoznaniu się ze zgłoszeniem będzie analizował czy od danej umowy o dzieło, tak jak od umowy zlecenie, mają być odprowadzane składki.

Marek Zuber: Wyjście z Unii Europejskiej absolutnie się nam nie opłacaMarek Zuber: Wyjście z Unii Europejskiej absolutnie się nam nie opłacaCzytaj dalej

Od decyzji urzędników można będzie odwołać się do sądu.

W przepisie chodzi o to, aby ZUS mógł zweryfikować, czy podpisana umowa o dzieło nie jest de facto umową zlecenie, od których powinny być odprowadzane odpowiednie składki.

Nowe prawo może dotyczyć nawet 2 milionów płatników.

Za nieprzekazanie informacji do ZUS ma grozić grzywna do 5 tys. złotych.

Obowiązek raportowania umów o dzieło nie będzie dotyczyć tych pracodawców, którzy z tą samą osobą oprócz umowy o dzieło mają zawartą także inną umowę, od której są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne – wylicza money.pl

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News