UOKiK
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Konrad Bińczyk - 14 Stycznia 2021

UOKiK wejdzie do mieszkania z kontrolą. Dziś ma do tego prawo policja

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, po wdrożeniu unijnej dyrektywy, może zyskać nowe uprawnienia. Przepisy pozwolą instytucji na przeszukanie mieszkania w ramach prowadzonego postępowania, jeśli uzna, że mogą tam być dowody na monopolistyczne praktyki przedsiębiorców - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Gdy nowe prawo zacznie obowiązywać, urzędnicy UOKiK-u będą uprawnieni do przeprowadzania przeszukań w mieszkaniach obywateli.

Dziś może to robić wyłącznie policja, gdy urząd stwierdzi, że w mieszkaniu mogą znajdować się dowody na nielegalną zmowę przedsiębiorców – informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Czy właściciele restauracji i hoteli mogą otwierać swoje lokale mimo obostrzeń? Prawnik szczegółowo analizuje problemCzy właściciele restauracji i hoteli mogą otwierać swoje lokale mimo obostrzeń? Prawnik szczegółowo analizuje problemCzytaj dalej

W ocenie Krzysztofa Witki, adwokata w kancelarii Affre i Wspólnicy cytowanego przez gazetę, taka zmiana „może doprowadzić do wyłączenia kilku podstawowych zasad, jak choćby prowadzenia przeszukań w porze dziennej, z poszanowaniem godności i prywatności oraz umożliwić przeszukania pod nieobecność gospodarza lokalu”.

Wszystko zależy jednak od tego, czy posłowie podczas pracy nad wdrożeniem unijnej dyrektywy 2019/1 zadbają o odpowiednie gwarancje prawne dla obywateli.

UOKiK w swoim stanowisku przytaczanym przez dziennik stwierdza, że uprawnienia do przeszukania mieszkań kadry zarządzającej już posiada.

Teraz chodzi jedynie o doprecyzowanie przepisów, że procedura jest prowadzona wspólnie przez pracowników urzędu i funkcjonariuszy policji.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News