urlop
Obraz Free-Photos z Pixabay
Konrad Bińczyk - 7 Stycznia 2021

Masz zaległy urlop za ubiegły rok? Twojego pracodawcę obowiązują konkretne przepisy

Nie wykorzystałeś urlopu przysługującego ci w 2020 roku? Nic straconego. Dalej posiadasz możliwość odebrania za niego dni wolnych w 2021 roku, ale nie możesz tego zrobić w każdej chwili.

W myśl art. 161 Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Stosownie do art. 163 k.p. urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów.

Zgodnie z art. 168 k.p. urlopu niewykorzystanego w terminie należy pracownikowi udzielić najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego.

Zdaniem Sądu Najwyższego w takim przypadku pracodawca nie ma obowiązku uzgadniania z pracownikiem terminu wykorzystania urlopu, lecz musi udzielić mu urlopu w terminie określonym w powołanym przepisie - przypomina Państwowa Inspekcja Pracy.

Zaległy urlop w 2021 roku

Zatem w myśl przepisów, pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi zaległego urlopu najpóźniej do 30 września 2021 roku. W 2021 roku ten dzień przypada w czwartek. To termin graniczny, w którym należy najpóźniej rozpocząć urlop.

Marek Suski: Projekt podziału Mazowsza jest już gotowyMarek Suski: Projekt podziału Mazowsza jest już gotowyCzytaj dalej

Jeżeli pracodawca nie udzieli pracownikowi zaległego urlopu, ustawodawca przewidział dla niego sankcje do nawet 30 tysięcy złotych.

Uwaga! „Pracodawca ma prawo wysłać pracownika na zaległy urlop – nawet bez jego zgody – także np. w okresie zagrożenia koronawirusem" – wskazuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

A co w sytuacji, gdy przed odebraniem zaległego urlopu nasza umowa o pracę zostanie rozwiązana lub wygaśnie? Wówczas pracodawca zobowiązany jest do wypłacenia nam ekwiwalentu.

Zapłata za niewykorzystany urlop w trakcie trwania stosunku pracy jest niemożliwa.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News