urlop w świąteczną sobotę
Obraz Steve Bidmead z Pixabay
Konrad Bińczyk - 22 Grudnia 2020

Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia wypada w sobotę. Sprawdzamy, czy pracownik ma prawo do urlopu w innym terminie

Ustawowo 26 grudnia jest dniem wolnym od pracy. Jednak w tym roku drugi dzień świąt Bożego Narodzenia wypada w sobotę. Pojawia się zatem pytanie, czy pracodawca musi umożliwić odebranie urlopu pracownikowi za ten dzień?

Każdego roku w Polsce jest 13 dni ustawowo wolnych od pracy.

Jednym z nich jest właśnie drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, czyli 26 grudnia.

Zgodnie z artykułem 130 Paragraf 2 Kodeksu Pracy, "każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin".

Oznacza to, że jeżeli pracownicy mają wolne w soboty, a święto, tak jak w tym roku, wypada właśnie w takim dniu, to pracodawca i tak powinien udzielić dnia wolnego od pracy w innym terminie.

Marek Zuber: Wyjście z Unii Europejskiej absolutnie się nam nie opłacaMarek Zuber: Wyjście z Unii Europejskiej absolutnie się nam nie opłacaCzytaj dalej

Potwierdził to wyrok Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt. K 27/11), który podkreślił, że "pracownikom, za święta przypadające w dni rozkładowo wolne od pracy tj. na przykład w wolne soboty, także przysługuje dzień wolny i nie jest możliwe nakazanie przez pracodawcę odpracowywanie tych świąt”.

- W praktyce dodatkowy dzień wolny powinien zostać przyznany w tym samym okresie rozliczeniowym co święto. Najczęściej jest udzielany po dniu wolnym, nie ma jednak przeszkód, by był to dzień przed świętem – informuje portal infor.pl.

Warto jednak pamiętać, że jeśli pracownik w dzień ustawowo wolny od pracy przebywa na zwolnieniu lekarskim lub urlopie macierzyńskim, nie przysługuje mu odbiór dnia wolnego w innym terminie.

W 2021 roku z 13 dni ustawowo wolnych od pracy, dwa z nich wypadają w sobotę:

  • Święto Pracy 1 maja,
  • Boże Narodzenie 25 grudnia.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News