
Dłuższy urlop i wyższa kwota wolna od podatku. Związki zawodowe domagają się reform
Wydłużenie urlopu do 35 dni, 200 złotych na rękę więcej do pensji minimalnej i wyższa kwota wolna od podatku. Związki zawodowe i pracodawcy usiedli do rozmów nad "Paktem Społecznym", czyli umowy, którą docelowo miałby ratyfikować rząd.
W zeszłym tygodniu pracodawcy i związkowcy zasiedli do rozmów – informowała "Rzeczpospolita".
Szczegóły propozycji, jakie padły podczas negocjacji nad tak zwanym Paktem Społecznym poznał "Fakt". Chodzi między innymi o wydłużenie urlopów do 35 dni.
– Naszym zdaniem należałoby to zrobić etapowo. W pierwszej kolejności należałoby wyrównać wymiaru urlopu wypoczynkowego do 26 dni bez względu na staż pracy pracownika i ukończone przez niego szkoły – mówi Faktowi Andrzej Radzikowski szef Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.
Później pula wolnych dni do wykorzystania miałaby zostać zwiększona do 35 w roku.
Kolejnym pomysłem jest także zwiększenie kwoty wolnej od podatku dla osób z najniższą pensją. Obecnie kwota wolna od podatku dla osób pracujących za najniższą krajową wynosi 3091 zł.
OPZZ chce jej podniesienia do 8000 zł. Jeśli związki zawodowe porozumieją się z pracodawcami co do umowy, "Pakt Społeczny" trafi do rządu.
Czy ten zgodzi się na zmiany? Jest na to spora szansa.
- Wyższa kwota wolna od podatku też dałaby efekt rozkręcenia gospodarki. Nie wykluczamy tego – mówił minister finansów Tadeusz Kościński w wywiadzie dla Interii.
Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:
