praca
Obraz Malachi Witt z Pixabay
Konrad Bińczyk - 18 Stycznia 2021

Dłuższy urlop i wyższa kwota wolna od podatku. Związki zawodowe domagają się reform

Wydłużenie urlopu do 35 dni, 200 złotych na rękę więcej do pensji minimalnej i wyższa kwota wolna od podatku. Związki zawodowe i pracodawcy usiedli do rozmów nad "Paktem Społecznym", czyli umowy, którą docelowo miałby ratyfikować rząd.

W zeszłym tygodniu pracodawcy i związkowcy zasiedli do rozmów – informowała "Rzeczpospolita".

Szczegóły propozycji, jakie padły podczas negocjacji nad tak zwanym Paktem Społecznym poznał "Fakt". Chodzi między innymi o wydłużenie urlopów do 35 dni.

Naszym zdaniem należałoby to zrobić etapowo. W pierwszej kolejności należałoby wyrównać wymiaru urlopu wypoczynkowego do 26 dni bez względu na staż pracy pracownika i ukończone przez niego szkoły – mówi Faktowi Andrzej Radzikowski szef Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Czy właściciele restauracji i hoteli mogą otwierać swoje lokale mimo obostrzeń? Prawnik szczegółowo analizuje problemCzy właściciele restauracji i hoteli mogą otwierać swoje lokale mimo obostrzeń? Prawnik szczegółowo analizuje problemCzytaj dalej

Później pula wolnych dni do wykorzystania miałaby zostać zwiększona do 35 w roku.

Kolejnym pomysłem jest także zwiększenie kwoty wolnej od podatku dla osób z najniższą pensją. Obecnie kwota wolna od podatku dla osób pracujących za najniższą krajową wynosi 3091 zł.

OPZZ chce jej podniesienia do 8000 zł. Jeśli związki zawodowe porozumieją się z pracodawcami co do umowy, "Pakt Społeczny" trafi do rządu.

Czy ten zgodzi się na zmiany? Jest na to spora szansa.

- Wyższa kwota wolna od podatku też dałaby efekt rozkręcenia gospodarki. Nie wykluczamy tego – mówił minister finansów Tadeusz Kościński w wywiadzie dla Interii.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News