urlop tacierzyński
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Konrad Bińczyk - 22 Grudnia 2020

Urlop ojcowski, komu przysługuje i jak się o niego ubiegać

Urlop ojcowski, czego nie wiedzą wszyscy, jest płatny tak samo jak zasiłek macierzyński. Można go wykorzystać także w wypadku, gdy matka dziecka przebywa na urlopie macierzyńskim, bądź rodzicielskim.

Urlop ojcowski trwa 14 dni. Jest to dodatkowy czas do wykorzystania, niezależny od naszego urlopu wypoczynkowego.

Urlopu ojcowskiego nie należy mylić z urlopem tacierzyńskim, który jest tak naprawdę niewykorzystanym urlopem macierzyńskim.

Jak informuje portal infor.pl - zgodnie z obowiązującymi przepisami pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu.

W takim przypadku niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko, na jego pisemny wniosek.

Sprzęt RTV i AGD ma być trwalszy. Wszystko dzięki unijnej dyrektywieSprzęt RTV i AGD ma być trwalszy. Wszystko dzięki unijnej dyrektywieCzytaj dalej

Z kolei urlop ojcowski to dwutygodniowe wolne z okazji narodzin dziecka. Na urlop ojcowski nie musimy udawać się od razu po narodzeniu dziecka. Polskie prawo daje na wykorzystanie urlopu ojcowskiego dwa lata od dnia narodzin dziecka, po upływie tego czasu urlop przepada.

Uwaga! Ostatni dzień urlopu przypadł na dzień poprzedzający ukończenie przez dziecko 2 lat.

Co więcej, urlop ojcowski zgodnie z zapisami Rozporządzenia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej może być wykorzystany albo jako jeden urlop ojcowski trwający 2 tygodnie lub wykorzystany w dwóch częściach po 1 tydzień.

Urlop ojcowski przysługuje także w przypadku, gdy zdecydowaliśmy się na adopcję dziecka. W takim wypadku, urlop ojcowski przysługuje do ukończenia przez dziecko 7. roku życia.

Wniosek o urlop ojcowski powinien zostać złożony najpóźniej u pracodawcy 7 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia.

Dokument musi zawierać dane pracownika oraz okres, w którym chcemy skorzystać z urlopu. Po powrocie z urlopu ojciec musi mieć u swojego pracodawcy zagwarantowane stanowisko pracy. Za okres urlopu ojcowskiego otrzymamy 100 proc. zasiłku macierzyńskiego wypłacanego przez ZUS.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News