Powiatowy Urząd Pracy
Karol Karolus/commons.wikimedia.org/creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en/size reduction
Konrad Bińczyk - 30 Grudnia 2020

Ważne zmiany dla bezrobotnych. Resort szykuje reformę urzędów pracy

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje nad oddzieleniem statusu bezrobotnego od ubezpieczenia zdrowotnego. Szykowane są też zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców – informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Iwona Michałek, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" powiedziała, że "stopa bezrobocia rejestrowanego od sześciu miesięcy utrzymuje się na tym samym poziomie 6,1 proc".

Michałek zaznaczyła, że może ona wzrosnąć w przyszłym roku, ale nie spodziewa się jej znaczących zmian.

Dodała także, że Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje nad szeregiem zmian, które będą dotyczyć bezrobotnych.

Ma to być m.in.:

- oddzielenie statusu bezrobotnego od ubezpieczenia zdrowotnego,

- elektronizacja procedur i lepsze dostosowanie modelu zatrudniania cudzoziemców do potrzeb pracodawców,

- reforma urzędów pracy.

Obrazy Portal o prawie i przepisach prawa"Sylwester Marzeń" TVP legalny mimo obostrzeń? Ogromne kontrowersje wokół imprezyCzytaj dalej

Po wprowadzonych zmianach, "pośredniaki" miałyby kłaść większy nacisk na aktywizację zawodową i wspierać rozwój kompetencji pracowników – informuje "DGP".

Najwięcej kontrowersji może budzić oddzielenie statusu bezrobotnego od ubezpieczenia zdrowotnego.

Jednak jak wyjaśnia dziennik, "nie chodzi o pozbawienie opieki zdrowotnej osób pozostających bez pracy, ale o ukrócenie zjawiska rejestrowania się pracujących na czarno jako bezrobotnych tylko po to, by mieć prawo do leczenia".

Ze wstępnych danych ministerstwa wynika, że liczba bezrobotnych na koniec listopada 2020 roku wyniosła 1,026 mln osób i, w porównaniu do października 2020 roku wzrosła o 7,8 tys. osób, czyli o 0,8 proc.

Wzrost liczby zarejestrowanych w urzędach pracy bezrobotnych w listopadzie 2020 r. jest zjawiskiem typowym dla końca roku i obserwowanym również w ubiegłych latach” – podano w komunikacie resortu.

"W żadnym województwie wskaźnik bezrobocia nie przekroczył 10 proc. Najniższą stopę bezrobocia rejestrowanego zanotowano w województwie wielkopolskim (3,7 proc.), a najwyższą w warmińsko-mazurskim (9,9 proc.)" - dodano.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News