Marek Chmaj
Piotr Molecki/East News
Konrad Bińczyk - 22 Grudnia 2020

Zakaz przemieszczania się w noc sylwestrową. Konstytucjonalista - to niezgodne z konstytucją

Minister Zdrowia na konferencji prasowej 17 grudnia zapowiedział wprowadzenie ograniczenia w przemieszczaniu się w noc sylwestrową. Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista i wiceprzewodniczący Trybunału Stanu twierdził, że wprowadzenie zakazu będzie niezgodne z konstytucją, a zatem nie będzie obowiązywać.

Minister Adam Niedzielski powiedział, że w noc z 31 grudnia na 1 stycznia będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się od godz. 19 w sylwestra do godz. 6 w Nowy Rok.

- Uzasadnione są tylko i wyłącznie wyjścia z domu w celu zaspokojenia takich potrzeb nagłych, jak wizyta w aptece, wyjście w innym celu na przykład zawodowym – dodawał szef resortu pytany przez dziennikarzy o egzekwowanie zakazu.

Tymczasem profesor Marek Chmaj w swoim wpisie na Facebooku wskazał, że taki zakaz będzie niezgodny z konstytucją.

"W ust. 3 tego artykułu zastrzeżono, że wolność ta może podlegać ograniczeniom określonym w ustawie. Z kolei w art. 31 ust. 3 podkreślono, że ograniczenia w zakresie korzystania z wolności konstytucyjnych nie mogą naruszać "istoty tych wolności”.

Marek Zuber: Wyjście z Unii Europejskiej absolutnie się nam nie opłacaMarek Zuber: Wyjście z Unii Europejskiej absolutnie się nam nie opłacaCzytaj dalej

Powstaje zatem pytanie kiedy ustawa może ograniczyć wolność poruszania się?

Odpowiedź na to pytanie daje art. 233 ust. 1 Konstytucji, gdzie pozwolono, aby ustawa określająca zakres ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela w stanie klęski żywiołowej dotyczyła także określonej w art. 52 ust. 1 wolności poruszania się" - pisze profesor Chmaj.

Dodaje także konkluzje płynące z uzasadnienia:

“1. Zapowiadanie ograniczenia wolności poruszania się są możliwe tylko i wyłącznie w stanie klęski żywiołowej,

2. Niezależnie od tego, czy godzina policyjna będzie wprowadzona w drodze ustawy czy rozporządzenia, akt taki będzie rażąco niezgodny z Konstytucją (chyba, że będzie wprowadzony stan klęski żywiołowej),

3. To kolejne, nielegalne ograniczenie naszych konstytucyjnych wolności i praw, nie może w stosunku do nas rodzić negatywnych skutków prawnych, z uwagi na oczywistą niezgodność z Konstytucją RP.

4. I na koniec moja osobista konkluzja: nikogo nie zachęcam i nie podżegam, ale ja osobiście deklaruję, że dla ochrony naszych wolności, nie podporządkuję się ograniczeniom nielegalnej "godziny policyjnej” - wylicza.

Z kolei minister Adam Niedzielski mówiąc o karach za złamanie ograniczeń stwierdził, że "w tym przypadku - tak jak dotychczas to było stosowane - będą groziły mandaty".

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News