zasiłek pogrzebowy
Obraz Kevin Schneider z Pixabay
Konrad Bińczyk - 22 Grudnia 2020

Zasiłek pogrzebowy w górę? Pojawił się projekt ustawy

Od 9 lat zasiłek pogrzebowy wynosi 4 tys. złotych. Adrian Zandberg z Lewicy uważa, że ta kwota jest niewystarczająca. Dlatego jego partia złożyła w Sejmie projekt ustawy podwyższający zasiłek pogrzebowy do 7 tys. zł.

- Nie może być tak, że ludzie zaciągają pożyczki, żeby chować swoich zmarłych – mówi w rozmowie z "Faktem" Adrian Zandberg.

-Najtańsza trumna sosnowa 800–900 zł, msza pogrzebowa 700–800 zł, opłaty kancelaryjne – 600 zł, pochówek – 2 tys. zł. Gdy do tego doliczyć miejsce na cmentarzu, postawienie pomnika, to okazuje się, żeby pochować bliskiego, trzeba albo być bogaczem, albo się zapożyczyć - wylicza polityk w rozmowie z dziennikiem.

Co więcej, Zandberg proponuje, żeby zasiłek pogrzebowy był co roku waloryzowany, tak jak ma to miejsce w przypadku rent i emerytur. Warto wiedzieć, że zwrot kosztów pogrzebu należy się nie tylko najbliższej rodzinie zmarłego, ale każdej osobie i instytucji, która te koszty udokumentuje.

W sytuacji, gdy za pochówek zapłaci np. dom pomocy społecznej, gmina lub pracodawca zasiłek przysługuje tym podmiotom w wysokości udokumentowanych kosztów pogrzebu, nie wyższych jednak niż 4.000 zł.

Marek Zuber: Wyjście z Unii Europejskiej absolutnie się nam nie opłacaMarek Zuber: Wyjście z Unii Europejskiej absolutnie się nam nie opłacaCzytaj dalej

Zasada ta ma także zastosowanie w przypadku pokrycia kosztów pogrzebu przez inną osobę niż członek rodziny, czyli osobę obcą np. sąsiada.

- W sytuacji, gdy koszty pokryje więcej niż jedna osoba lub podmiot, zasiłek pogrzebowy ulega podziałowi między te osoby lub podmioty - proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu – mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

ZUS wyjaśnia, że zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie śmierci:

  • osoby mającej ustalone prawo do emerytury lub renty,
  • osoby mającej ustalone prawo do emerytury pomostowej,
  • ubezpieczonego, w tym ubezpieczonego z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego albo zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia,
  • osoby mającej ustalone prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • osoby, która zmarła w okresie pobierania zasiłku chorobowego albo świadczenia rehabilitacyjnego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia,
  • członka rodziny rencisty i emeryta.

Uwaga! Prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa w razie niezgłoszenia wniosku o jego przyznanie w czasie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje.

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News