Zbigniew Ziobro
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Konrad Bińczyk - 5 Stycznia 2021

Zbigniew Ziobro chce zaskarżyć unijny mechanizm praworządności do Trybunału Konstytucyjnego

Zbigniew Ziobro planuje wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z polską konstytucją rozporządzenia Komisji Europejskiej dotyczącego stosowania mechanizmu praworządności.

- Jako prokurator generalny chcę podjąć takie działania procesowe, żeby wykazać, że to rozporządzenie jest sprzeczne z konstytucją, a jest w bardzo wielu punktach. I mam nadzieję, że w konsekwencji uda się doprowadzić do zablokowania - będzie to bardzo trudne - negatywnych konsekwencji dla przyszłości Polski - powiedział w poniedziałek Ziobro w Radiu Maryja.

Lider Solidarnej Polski chce zmobilizować rząd i koalicję rządzącą do przeciwstawienia się unijnym działaniom dotyczącym praworządności, "żeby przekonać do naszych racji, naszego punktu widzenia i wykorzystywać wszystkie narzędzia, które pozwalają się nam bronić".

Kary za łamanie obostrzeń w sylwestra. Policja skupiła się na badaniu trzeźwości kierowcówKary za łamanie obostrzeń w sylwestra. Policja skupiła się na badaniu trzeźwości kierowcówCzytaj dalej

Powód wniosku do TK? Polityk na antenie radia stwierdził, że widzi realne niebezpieczeństwo działań unijnych urzędników, które mogłyby wymusić zmiany w polskim prawie.

Ziobro chce wykonać manewr wyprzedzający, ponieważ 28 grudnia 2020 r. wiceprzewodnicząca PE Vera Jourova ds. wartości i przejrzystości w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Tagesspiegel" oświadczyła:

"Już teraz wiadomo, że od początku przyszłego roku będziemy zajmować się wdrażaniem rozporządzenia w sprawie mechanizmu (praworządności), a więc także Polską i Węgrami".

Artykuły polecane przez redakcję Przewodnika Prawnego:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj przewodnikprawny.pl na: Obserwuj nas na Google News Google News